ECO TURIZMO KOMPLEKSAS
Anotacija.
Gerėjant susisiekimui ir formuojantis vis palankesnėms aplinkybėms keliauti turizmas tapo labai reikšminga šiuolaikinio pasaulio ekonomikos dalimi. Pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai populiarėja specifinė jo apraiška – kaimo turizmas. Didmiesčiams būdingo triukšmo, skubėjimo ir
įtampos išvarginti žmonės ieško ramybės ir tylos, kurią jie tikisi rasti nuošalesnėse kaimo gyvenvietėse. Vis didesnį nerimą kelianti klimato kaita taip pat skatina visuomenę atsigręžti į gamtą, geriau ją pažinti ir giliau suvokti. Didėja domėjimasis sveika gyvensena ir natūraliu ekologišku maistu. Bendravimas su skirtingų socialinių grupių atstovais skatina dalykiškas diskusijas, pasikeitimą informacija ir prisideda prie geresnio jų
susikalbėjimo, skirtingų interesų suvokimo ir susitelkimo bendromis, visai žmonijai iškilusioms problemoms spręsti. Lietuvoje kaimo turizmo reikšmė ypač išsiplėtė įstojus į Europos Sąjungą (ES). Išnykus iki šiol keliones apsunkinantiems barjerams, Lietuvoje ėmė lankytis vis daugiau keliautojų iš Vakarų Europos valstybių. Tačiau šiuo metu lietuviškas kaimo turizmas daugiausia apsiriboja maitinimo ir nakvynės paslaugų
teikimu turistams. Kaimo turizmo versle kol kas nėra itin populiaru investuoti į atsinaujinančią energiją ar tiekti poilsiautojams ekologišką maistą. Tyrimo tikslas – atskleisti naują ir dar mažai išplėtotą ekologiško turizmo viziją bei išsiaiškinti ar šios inovacijos sudomins atvykusius poilsiautojus.
PAGRINDINĖS SĄVOKOS: Kaimo turizmas, ekologija, ekologinis (Žaliasis) turizmas, inovacijos, perspektyvos.
Įvadas
Lietuvos kaimas – mūsų tautos egzistavimo pagrindas. Tačiau keičiantis pasauliui, keičiasi ir kaimas – į ūkinę veiklą vis labiau įsilieja naujos, kitokios veiklos rūšys , kurios papildo tradicinę žemės ūkio veiklą ir skatina ūkininkus ieškoti naujų alternatyvų.
Kaimo turizmas tai sparčiai populiarėjanti poilsio rūšis, o kaimo gyventojams patrauklus verslas ir papildomas
pajamų šaltinis. Nuolatinis greitas gyvenimo tempas, triukšmas ir įtampa žmones priverčia vis dažniau svajoti apie tylą, ramybę ir poilsį gamtoje. Ypatingai pastaraisiais metais, kai žmonės pradėjo pamatyti tikrąjį Lietuvos grožį, vis daugiau atsisako įprastų atostogų kurortiniuose miestuose, užsienyje, vietoj to rinkdamiesi ramų poilsį kaimo aplinkoje toli nuo miesto triukšmo.
Ekologinis turizmas buvo sukurtas kaip masinio turizmo alternatyva – jo šalininkai tausoja natūralią gamtą ir
vietines kultūras, siekia individualumo. Ekologinio turizmo skatinimas gali įnešti įvairialypę ir ilgalaikę naudą: kurti bendruomenių gerovę, teikti finansinę paramą vietos gyventojams, padėti išsaugoti kraštovaizdį, biologinę įvairovę ir kultūros paveldą , skatinti sveikos gyvensenos principus, ugdyti atsakomybę ir pagarbą gamtai.
Mūsų verslo idėja steigti kaimo turizmo sodybą taipogi neatsiriboja nuo ekologijos, nes ekologija yra pasaulio
ateitis. Vis didėjant pasaulinei taršos problemai kartu auga ir ekologijos perspektyvos. Mūsų kaimo turizmo
sodyboje nameliai skirti apgyvendinti poilsiautojus statomi tik iš perdirbamų medžiagų, sumažinti naudojamus resursus naudojama saulės, vėjo, vandens energija, poilsiautojams maistas tiekiamas tik iš jaunųjų ūkininkų ekologiškų ūkių.
Problema. Kaimo turizmas turi didelį plėtros potencialą, nes auga tiek žmonių poreikis poilsiauti kaimo
turizmo sodybose, tiek kaimo gyventojų ketinančių užsiimti šia žemės ūkio šaka. Tačiau nors kaimo turizmas
pastaraisiais metais tapo vienu populiariausių žemės ūkio verslų kaime, šių paslaugų pasiūla, kokybė ir įvairovė nėra pakankama.
Tyrimo objektas. Besikeičiantys poilsiautojų poreikiai ir kaimo turizmo plėtros perspektyvos.
Tyrimo tikslas. Įvertinti galimybes kurtis naujoms, draugiškoms gamtai inovacijoms ir jas infiltruoti į
kaimo turizmo sodybas.
Tyrimo uždaviniai:
●Išsiaiškinti ar kaimo turizmas Lietuvoje patenkina poilsiautojų poreikius.
●Nustatyti šiuolaikinio žmogaus susidomėjimą ekologija.
●Nustatyti dažniausiai kaimo turizmo sodybose siūlomas veiklas ir jų svarbą poilsiautojų atžvilgiu.
●Nustatyti ar yra klientų poreikis, jog kaimo turizmo sodybos vis atnaujintų savo teikiamų paslaugų sąrašą –
teiktų vis naujesnių skirtingų pramogų.
●Išsiaiškinti ar ECO inovacijos domintų poilsiautojus ir prisidėtų prie kaimo turizmo plėtros.
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!